:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان-1397 1397 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 421-428 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرینات تناوبی با شدت بالا بر ماسلین و انسولین در دانشجویان دختر دارای اضافه‌وزن
سیده زهرا فراهانی ، پروانه نظرعلی ، هیوا رحمانی
چکیده:   (641 مشاهده)
زمینه و هدف: ورزش یا فعالیت بدنی یکی از راه‌های ارتقای سلامت و داشتن سبک زندگی سالم است. هدف از این تحقیق بررسی تأثیر شش هفته تمرین تناوبی با شدت بالا بر ماسلین و انسولین در دانشجویان دختر دارای اضافه‌وزن است.
مواد و روش‌ها: در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۰ دانشجوی دختر جوان دارای اضافه‌وزن دانشگاه الزهرا (با دامنۀ سنی ۲۰ تا ۲۸ سال) انتخاب و به دو گروه تمرین با شدت بالا و کنترل تقسیم شدند. طی شش هفته، گروه تمرین، تمرینات تناوبی دایره‌ای خود را (۶۰-۴۰ ثانیه فعالیت/۴۰-۳۰ ثانیه ریکاوری فعال، سه روز در هفته) با شدت بالا و به‌صورت دایره‌ای برای شش حرکت انجام داد، در حالی که گروه کنترل به زندگی روزمرۀ خود ادامه می‌داد. نمونه‌های خونی، قبل و بعد از شش هفته دورۀ تحقیق گرفته شد و ماسلین، گلوکز و انسولین آن اندازه‌گیری شد. از آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌های تکراری برای بررسی آماری استفاده شد.
یافته‌ها: تفاوت معنی‌داری در تغییرات سرمی ماسلین بین دو گروه بعد از شش هفته مشاهده نشد (۰/۸۹₌P). نتایج مشابهی هم برای گلوکز (۰/۵۴₌P) و مقاومت به انسولین (۰/۱۵₌P) دیده شد در حالی که این تغییرات در مقادیر انسولین معنی‌دار بود (۰/۰۰۸₌P). 
نتیجه‌گیری: شش هفته تمرین تناوبی دایره‌ای با شدت بالا تأثیری بر سطوح ماسلین در دانشجویان دختر دارای اضافه‌وزن نداشت و به‌دلیل مشاهده‌نشدن ارتباط بین تغییرات ماسلین و مقاومت به انسولین، احتمالا نمی‌توان این مایوکاین را عاملی مؤثر در فرایند مقاومت به انسولین و سلامت در نظر گرفت.

 
واژه‌های کلیدی: اضافه‌وزن، تمرین دایره‌ای، انسولین، گلوکز، ماسلین
متن کامل [PDF 2760 kb]   (315 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مداخلات ارتقای سلامتXML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( زمستان-1397 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها