:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 7 شماره 1 صفحات 30-45 برگشت به فهرست نسخه ها
پیامدهای حضور در شبکه‌های اجتماعی آنلاین بر زندگی زوجین مطالعۀ کیفی
سعید یاراحمدی ، فاطمه زارعی* ، فاطمه جعفری
چکیده:   (1315 مشاهده)
زمینه و هدف: تعاملات و مناسبات ارتباطی زوجین در بستر شبکه‌های اجتماعی آنلاین دچار چالش شده است. هدف این مطالعه واکاوی دیدگاه‌ها و ادراکات زنان و مردان متأهل دربارۀ پیامدهای حضور فضای مجازی در زندگی مشترک است. 
مواد و روش‌ها: این مطالعه به شیوۀ تحلیل محتوای کیفی انجام شد. ۲۰ نفر از زنان و مردان با تجربه زندگی مشترک و بومی شهر زنجان به‌صورت نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. داده‌ها با مصاحبۀ نیمه‌ساختارمند جمع‌آوری و ضبط شد و پس از پیاده‌سازی با نرم‌افزار NVIVO نسخۀ ۱۱، مطابق مراحل تحلیل محتوای گرانهایم تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: تحلیل داده‌ها به استخراج ۳۰۱ کد، ۲۱ زیرطبقه، ۶ طبقۀ فرعی و ۲ طبقۀ اصلی، شامل پیامدهای مثبت درک‌شدۀ حضور در شبکه‌های اجتماعی آنلاین بر زندگی منجر شد و دو طبقۀ فرعی بستر آگاهی‌دهنده و دسترس‌پذیری داشت که پیامدهای منفی درک‌شدۀ حضور در شبکه‌های اجتماعی آنلاین بر زندگی مشترک شامل ۴ طبقۀ فرعی تعامل آسیب‌دیده، خیانت خزنده و نامحسوس، حریم زوجی تهدیدشده و فردی‌شدن زندگی زوجی بود.
نتیجه‌گیری: گسترش شبکه‌های اجتماعی آنلاین، درک پیامدهای دوسویه بر زندگی مشترک را همانند سایر بسترهای تعاملاتی دور از ذهن نمی‌سازد. ازاین‌رو، مدیریت پیامدهای منفی حضور در شبکه‌های اجتماعی آنلاین و تقویت سویۀ مثبت آن، بر ضرورت  سواد رسانه تأکید می‌کند. 

 
واژه‌های کلیدی: سواد رسانه، زوجین، شبکه‌های اجتماعی آنلاین، مطالعۀ کیفی
متن کامل [PDF 2693 kb]   (683 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارتباطات سلامت
دریافت: 1397/7/7 | پذیرش: 1397/9/3XML   English Abstract   Printدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها