:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 265-253 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مرتبط با فعالیت بدنی بر اساس الگوی مراحل تغییر در رابطین بهداشتی شهر رشت
سکینه کشاورز محمدیان، ربیع ا. . فرمانبر*، زهرا محتشم امیری، زهرا عطر کار روشن
چکیده:   (7807 مشاهده)

زمینه و هدف: علیرغم فواید زیاد فعالیت بدنی، هنوز کم‌تحرکی یکی از مشکلات بهداشتی در بین زنان است. این مطالعه به‌منظور شناسایی عوامل مرتبط با فعالیت بدنی بر اساس الگوی مراحل تغییر، به‌عنوان یکی از مؤثرترین الگوهای مطالعه رفتار، در رابطین بهداشتی شهر رشت انجام شد.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه توصیفی تحلیلی، تمامی رابطین بهداشتی فعال شهر رشت (176 نفر)، پرسشنامه خودایفا مشتمل بر 3 بخش اطلاعات جمعیت‌شناختی، پرسشنامه سنجش سازه‌های الگوی مراحل تغییر و پرسشنامه بلند بین‌المللی فعالیت بدنی را تکمیل نمودند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS 18 و آمار توصیفی و آزمون‌های آنالیز واریانس، کروسکال والیس، همبستگی و رگرسیون تحلیل شدند.

یافته‌ها: شدت فعالیت بدنی افراد به ترتیب 10/2%، 61/4% و 28/4% در سطح سبک، متوسط و شدید بود. از بین سازه‌های الگوی مراحل تغییر، سازه‌های خودکارآمدی (&beta=0/2) و معایب درک‌شده (&beta=0/2)، قدرت پیشگویی‌کنندگی بر ارتقاء رفتار فعالیت بدنی داشتند. %17 افراد در مرحله پیش­تفکر، 10/3% در مرحله تفکر، 17/6% در مرحله آمادگی، 12/5% در مرحله عمل و 42/6% در مرحله نگهداری انجام فعالیت بدنی منظم قرار داشتند.

نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه اکثر رابطین بهداشتی در محدوده سنی میان‌سال بوده و فعالیت بدنی متوسط داشتند که مناسب این سن است، بنابراین، می‌توان با اجرای مداخلات آموزشی مبتنی بر الگوی مراحل تغییر با تأکید بر دو سازه تأثیرگذار خودکارآمدی و معایب درک‌شده، موجبات حفظ و ارتقاء فعالیت بدنی در این گروه را فراهم نمود.

نوع مقاله: مطالعه پژوهشی.

واژه‌های کلیدی: الگوی مراحل تغییر، الگوی فرانظری، فعالیت بدنی، رابطین بهداشتی، رشت.
متن کامل [PDF 622 kb]   |   متن کامل (HTML)   (3800 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1394/4/14 | پذیرش: 1394/6/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها