:: دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 225-217 برگشت به فهرست نسخه ها
تفاوت‌های جنسیتی در رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و عوامل شناختی مرتبط با آن در دانش‌آموزان مقطع ابتدایی شهر خرم‌آباد: کاربردی از الگوی اعتقاد بهداشتی
مریم قوامی ، طیبه فصیحی هرندی* ، کوروش کبیر ، سعید سعادتمند
چکیده:   (7300 مشاهده)

زمینه و هدف: وسایل نقلیه یکی از علت‌های شایع حوادث در دانش­آموزان است. بنابراین، پژوهش حاضر با هدف بررسی تفاوت‌های جنسیتی در رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی و عوامل شناختی مرتبط با آن در دانش آموزان مقطع ابتدایی شهر خرم‌آباد انجام شد.

مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر توصیفی و از نوع مطالعات همبستگی و مقایسه‌ای است. 360 دانش‌آموز مقطع ابتدایی شهرستان خرم‌آباد در سال تحصیلی 1393-1394 به روش نمونه‌گیری چندمرحله‌ای انتخاب و به پرسشنامه اطلاعات جمعیت‌شناختی و سؤالات مربوط به سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی و رفتار پاسخ دادند. داده‌های به‌دست‌آمده با استفاده از SPSS20 و آزمون‌های آماری همبستگی پیرسون، رگرسیون گام‌به‌گام، لامبدای ویلکز و تحلیل واریانس چندمتغیره مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.

یافته‌ها: خودکارآمدی درک‌شده، موانع درک‌شده و منافع درک‌شده توانستند 4/21 درصد تغییرات مربوط به متغیر رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی را پیش‌بینی کنند. همچنین بین باورهای دانش­آموزان دختر و پسر در کلیه سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی و رفتار تفاوت معناداری ازلحاظ آماری مشاهده شد.

نتیجه‌گیری: دانش­آموزان پسر نسبت به دانش­آموزان دختر آگاهی کمتری نسبت به سازه‌های الگوی اعتقاد بهداشتی و رفتار داشتند. لذا استفاده از آموزش مبتنی بر الگوی اعتقاد بهداشتی در ارتقای فرهنگ ایمنی دانش­آموزان (و خصوصاً در پسران) ضروری است.

نوع مقاله: مطالعه پژوهشی

واژه‌های کلیدی: تفاوت جنسیتی، رفتارهای ترافیکی، تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی، الگوی اعتقاد بهداشتی، بوشهر.
متن کامل [PDF 289 kb]   (2606 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1394/10/5 | پذیرش: 1394/12/5XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها