:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 230-222 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطۀ بین اعتیاد به اینترنت، رشد اجتماعی و رفتارهای بهداشتی دانش‌آموزان دورۀ متوسطۀ شهر تهران
مهسا ساداتی بالا دهی، عباسعلی تقی پور جوان*
چکیده:   (6020 مشاهده)
زمینه و هدف : استفاده از اینترنت به شکل مفرط موجب بروز اختلالات روانی می‌شود و سلامت و بهداشت روانی فرد را به خطر می‌اندازد. از این‌رو این پژوهش با هدف بررسی رابطۀ اعتیاد به اینترنت، رشد اجتماعی و رفتارهای بهداشتی در نوجوانان صورت گرفت. 
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر از نوع توصیفی ـ ‌همبستگی است. جامعۀ آماری آن کلیۀ دانش‌آموزان مقطع تحصیلی متوسطۀ شهر تهران در سال تحصیلی 1396-1395 است که تعداد 350 دانش‌آموز به شیوۀ نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسش‌نامۀ سنجش اعتیاد به اینترنت یانگ، پرسش‌نامۀ رشد اجتماعی وایتزمن و پرسش‌نامۀ استاندارد رفتارهای بهداشتی استفاده شد. داده‌ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیره با نرم‌افزار SPSS  نسخه 19 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که بین اعتیاد به اینترنت و رشد اجتماعی همبستگی معنادار و منفی وجود دارد. همچنین بین اعتیاد به اینترنت و رفتارهای بهداشتی همبستگی معنادار و منفی وجود دارد. همبستگی میان اعتیاد به اینترنت با خرده‌مقیاس‌های بهداشت فردی، تغذیه، ورزش، خواب و استراحت، و کنترل استرس معنادار و منفی است (0/001>P). بدین ترتیب که با افزایش وابستگی به اینترنت در نوجوانان، هر کدام از متغیرهای وابسته کاهش می‌یابد.
نتیجه‌گیری: اعتیاد به اینترنت در نوجوانان باعث جلوگیری از رشد اجتماعی و کاهش کیفیت روابط اجتماعی آنان می‌شود. همچنین استفادۀ افراطی از اینترنت می‌تواند با کاهش تحرک و بیبرنامگی تأثیر بسزایی بر رفتارهای بهداشتی داشته باشد. بنابراین بررسی اعتیاد به اینترنت در نوجوانان و آموزش مدیریت زمان به آنان ضروری می‌نماید.
واژه‌های کلیدی: اعتیاد به اینترنت، رشد اجتماعی، رفتارهای بهداشتی
متن کامل [PDF 2702 kb]   (2963 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سلامت
دریافت: 1396/7/12 | پذیرش: 1397/2/1XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها