:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 265-251 برگشت به فهرست نسخه ها
مدل ساختاری سیستم مغزی ـ رفتاری، تکانشگری،ناگویی هیجانی و تنظیم شناختی هیجان با رفتار خوردن
مژده خداپناه، فرامرز سهرابی*، حسن احدی، صادق تقی لو
چکیده:   (5339 مشاهده)
زمینه و هدف: با در نظر گرفتن شیوع چاقی، مطالعۀ عوامل تأثیرگذار بر آن اهمیت می‌یابد. این پژوهش رابطۀ بین متغیرهای سیستم‌های مغزی ـ رفتاری، تکانشگری، ناگویی هیجانی، تنظیم‌شناختی هیجان (ناسازگار و سازگار) و رفتارهای خوردن را مورد بررسی قرار می‌دهد.
مواد و روش‌ها: مطالعۀ حاضر از نوع مقطعی است. جامعۀ آماری آن شامل زنان و مردان مبتلا به اضافه‌وزن و چاقی است که به خانه‌های سلامت، مراکز رژیم‌درمانی و باشگاه‌های ورزشی شهر تهران مراجعه‌ کرده‌اند. از میان آن‌ها ۵۰۰ نفر به روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند و به پرسش‌نامه‌های رفتار خوردن داچ، تنظیمشناختی هیجان، مقیاس‌های نظام‌های بازداری/فعال‌سازی رفتاری، تکانشگری بارت -۱۱، و ناگویی هیجانی تورنتو پاسخ دادند. داده‌ها با استفاده از مدل‌یابی معادلات ساختاری در نرم‌افزارهای   SPSS نسخه ۲۱ و AMOS تحلیل شدند.
یافته‌ها: تمام ضرایب مسیر مستقیم و غیرمستقیم، به غیر از ضریب رگرسیون بین متغیرهای تنظیم‌شناختی هیجان سازگار و رفتارهای خوردن، معنادار است (۰/۰۱>P) و متغیرهای پیش‌بین ۵۸/۶ درصد از واریانس رفتارهای خوردن را تبیین می‌کند (۰/۰۱>P). تنظیم‌شناختی هیجان ناسازگار به صورت نسبی رابطۀ بین سیستم‌های مغزی – رفتاری، تکانشگری، ناگویی هیجانی و رفتارهای خوردن را میانجیگری می‌کند. مدل (پس از اصلاح بر اساس نتایج آماری و دیدگاه‌های نظری) با داده‌های مشاهده‌شده برازش مطلوب را دارد.
نتیجه‌گیری: سیستم‌های مغزی ـ رفتاری، تکانشگری، ناگویی هیجانی و تنظیم‌شناختی هیجان، نقش مهمی در پیش‌بینی رفتارهای خوردن افراد دارای اضافه‌وزن و چاقی ایفا می‌کنند که در پیشگیری، درمان و حفظ اثرات درمانی اضافه‌وزن و چاقی می‌بایست مورد توجه قرار گیرند.
واژه‌های کلیدی: سیستم‌های مغزی ـ رفتاری، تکانشگری، ناگویی هیجانی، تنظیم‌شناختی هیجان، رفتارهای خوردن، اضافه‌وزن و چاقی
متن کامل [PDF 3398 kb]   (3241 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سلامت
دریافت: 1396/9/5 | پذیرش: 1397/3/30XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها