:: دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) ::
جلد 6 شماره 3 صفحات 292-283 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر توانمندسازی اعضای شوراهای اسلامی روستا بر اجرای برنامۀ خودمراقبتی فردی
فاطمه قاسمی فرد، کتایون جهانگیری*، کامران حاجی نبی
چکیده:   (4130 مشاهده)
زمینه و هدف: خودمراقبتی فردی نوعی از خودمراقبتی است که طی آن فرد به‌عنوان سفیر سلامت مسئول مراقبت از خود، خانواده و سایر افراد می‌شود. نقش شوراهای اسلامی در پیشبرد سیاست‌های نظام سلامت بسیار مهم است. لذا این مطالعه با هدف بررسی تأثیر توانمندسازی شوراهای اسلامی بر اجرای برنامۀ خودمراقبتی فردی صورت گرفته است.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر مطالعه‌ای نیمه‌تجربی است که جامعۀ آماری آن اعضای شورای اسلامی دو روستای جوخواه و بهشت‌آباد از توابع شهرستان طبس هستند. برنامۀ توانمندسازی برای اعضای شورای اسلامی روستای جوخواه به‌عنوان گروه مداخله اجرا شد و روستای بهشت‌آباد نیز به‌عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد. دو ماه بعد از مداخله، وضعیت برنامۀ خودمراقبتی فردی در دو روستا بررسی شد. داده‌ها با نرم‌افزار spss نسخۀ ۱۷ و شاخص‌های توصیفی و آزمون‌های آماری نظیر آزمون   تی‌ تک گروهی (One-Sample T Test) توصیف و تحلیل شدند.
یافته‌ها: طبق یافته‌ها بعد از مداخله تعداد سفیران سلامت در روستای جوخواه رشد ۳۱ نفری و در روستای بهشت‌آباد رشد ۲ نفری داشته است. دو ماه بعد از مداخله، در گروه کنترل وضعیت فعالیت سفیران‌ سلامت ثبت‌نام‌شده تغییری نکرده بود و همچنان سفیران ثبت‌نام‌شده فعالیتی در زمینۀ برنامه انجام نداده بودند، اما در روستای جوخواه در فعالیت سفیران سلامت ثبت‌نام‌شده تحول چشمگیری مشاهده شد.
نتیجه‌گیری: توانمندسازی اعضای شوراهای اسلامی روستا به‌عنوان منتخبان مردم برای مدیریت و توسعۀ روستا، موجب می‌شود که مشارکت مردم در برنامه‌های نظام سلامت و به طور ویژه در برنامۀ خودمراقبتی فردی به طور پویا و اثرگذار افزایش یابد.
واژه‌های کلیدی: خودمراقبتی، شورای اسلامی روستایی، توانمندسازی، سفیران سلامت
متن کامل [PDF 2688 kb]   (1414 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت و ارتقای سلامت
دریافت: 1397/1/12 | پذیرش: 1397/5/27XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 6، شماره 3 - ( پاییز 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها