:: دوره 6، شماره 4 - ( زمستان-1397 1397 ) ::
جلد 6 شماره 4 صفحات 325-339 برگشت به فهرست نسخه ها
راهبردهای ارتقای سلامت سالمندان با استفاده از فعالیت‌های ورزشی: یک مطالعۀ کیفی
حمید سارانی*، نجف آقائی، مرجان صفاری، حسین اکبری یزدی
چکیده:   (2396 مشاهده)
هدف و زمینه: سالمندی مرحلۀ تکاملی و یکی از مهم‌ترین مراحل حیات هر انسان است و ورزش نقش مهمی در سلامت جسم و روان سالمندان دارد. با توجه به اهمیت موضوع، هدف این پژوهش شناسایی راهبردهای ارتقای سلامت سالمندان با استفاده از فعالیت‌های ورزشی است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع کیفی است که با روش تحلیل محتوا انجام گرفت. مشارکت‌کنندگان به روش هدفمند انتخاب شدند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها مصاحبۀ نیمه‌ساختاریافته بود. محقق پس از انجام 12 مصاحبه با سالمندان و 16 مصاحبه با مطلعان کلیدی به اشباع نظر رسید و پس از جمع‌آوری داده‌ها، از روش تحلیل محتوای کیفی برای تجزیه‌وتحلیل آنها استفاده شد.
یافته‌ها: با مرور و تحلیل مصاحبه‌ها، تعداد 10 درون‌مایۀ اصلی و 21 زیرطبقه استخراج شد. درون‌مایه‌های اصلی شامل تأسیس سازمان ورزش سالمندی، تدوین برنامۀ راهبردی و عملیاتی توسعۀ ورزش سالمندی، وضع قوانین ورزش سالمندی، راهبردهای توسعۀ اماکن و فضاهای ورزشی مختص سالمند، راهبردهای تأمین نیروی انسانی متخصص، راهبرد ایجاد واحد تحقیق و توسعۀ ورزش سالمندی، راهبرد توسعۀ تبلیغات، راهبرد توسعه و بهبود کیفیت خدمات، راهبرد توسعۀ فرهنگ ورزش سالمندی، راهبرد تخصیص بودجه به ورزش سالمندی هستند.
نتیجه‌گیری: درنهایت این پژوهش تعداد 10 راهبرد ارتقای سلامت سالمندان با فعالیت‌های ورزشی را شناسایی کرد. بنابراین با توجه به یافته‌ها، به مسئولان پیشنهاد می‌شود هنگام برنامه‌ریزی برای ارتقای سلامت سالمندان این راهبردها را در نظر داشته باشند.

 
واژه‌های کلیدی: فعالیت ورزشی، فعالیت بدنی، سالمندان
متن کامل [PDF 2735 kb]   (1282 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت و ارتقای سلامت
دریافت: 1397/2/31 | پذیرش: 1397/4/26XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 4 - ( زمستان-1397 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها