:: دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 3 شماره 3 صفحات 231-219 برگشت به فهرست نسخه ها
تبیین شاخص‌های والدگری موفق دوره نوجوانی در نمونه هایی از خانواده های ایرانی: یک مطالعه کیفی
مسعود اسدی*، یزدان منصوریان، علی‌محمد نظری
چکیده:   (8008 مشاهده)

زمینه و هدف: برای والدگری مؤثر که حاصل آن داشتن فرزندانی شاد، سالم و مولّد است، لازم است که الگوی بومی مؤثر و مبتنی بر فرهنگ ایران طراحی گردد. پژوهش حاضر با هدف تبیین شاخص­های والدگری موفق دوره نوجوانی در نمونه­هایی خانواده­های ایرانی انجام شد.

مواد و روش­ها: پژوهش ازنظر هدف کاربردی و ازنظر روش گردآوری داده­ها کیفی، از نوع داده‌بنیاد بود. بدین منظور 13 نفر از والدین نوجوانان سالم به روش نمونه‌گیری نظری و با استفاده از مصاحبه عمیق و اکتشافی در طول یک دوره شش­ماهه موردمطالعه قرار گرفتند. داده­ها پس از جمع‌آوری، ثبت و کدگذاری، در قالب مقوله­های اصلی، دسته‌بندی شدند. در تحلیل داده­ها، کد­های اولیه شناسایی گردید و در کدگذاری محوری، مقوله­های نقش والدینی مشخص شدند.

یافته­ها: تحلیل داده­های کیفی مشخص کرد که در مقوله­ نقش والدینی شاخص­های قدردانی، دلگرم­کردن، صمیمیت، ارتباط مثبت، هدایت، مسئولیت، عدالت، نظارت، کنترل و الگو بودن به‌عنوان شاخص­های نقش والدینی در والدگری موفق نقش دارند.

نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر می­تواند برای والدین در جهت تربیت نوجوان سالم مثمر ثمر باشد. همچنین مشاوران و روان­شناسان خانواده می­توانند از نتایج پژوهش حاضر به‌منظور آموزش والدگری موفق به خانواده­ها استفاده نمایند.

نوع مقاله: مطالعه پژوهشی.

واژه‌های کلیدی: والدگری، زن و شوهر، خانواده ها، نوجوانان، مطالعه کیفی، ایران.
متن کامل [PDF 582 kb]   |   متن کامل (HTML)   (5668 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |
دریافت: 1394/2/8 | پذیرش: 1394/6/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها