[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
ارائه ی مدل بهزیستی روانشناختی سالمندان بر اساس امید به زندگی با میانجیگری اضطراب مرگ
نسرین بخشی ، سارا پاشنگ* ، نعمت الله جعفری ، 32ضب2ظ شهره قربان شیرودی
چکیده:   (148 مشاهده)
زمینه و هدف: امید به زندگی مفهومی پراهمیت است که در تمام دوران زندگی و به‌خصوص دوران سالمندی مطرح است و رسیدن به سال‌های پایانی زندگی فرد را در معرض ناامیدی قرار می‌دهد. هدف پژوهش حاضر، ارائه مدل بهزیستی روان‌شناختی سالمندان بر اساس امید به زندگی با میانجیگری اضطراب مرگ است.

 مواد و روش‌ها: روش پژوهش همبستگی و از نوع مدل‌یابی معادلات ساختاری است. جامعه‌ آماری پژوهش حاضر شامل کلیه‌ سالمندان بستری در آسایشگاه و سالمندان در منزل شهر تهران در سال 1398 بود. تعداد افراد نمونه جمعاً 400 سالمند  بود که با روش خوشه‌ای انتخاب شدند. بدین‌صورت که از بین مراکز نگهداری سالمندان و سرای محلات  ابتدا 5 مرکز نگهداری سالمندان و 5 سرای محله از مناطق 2 و 3 و 5 شهر تهران به‌تصادف انتخاب شدند و سپس از هر مرکز و سرا 40 سالمند به‌تصادف انتخاب و پرسشنامه‌ها توسط خود آنها و در حضور پژوهشگر تکمیل شد. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه بهزیستی روان‌شناختی ریف (1989)، مقیاس اضطراب مرگ تمپلر (1970) و مقیاس امیدواری اسنایدر (1991) بودند. داده‌های پژوهش با روش مدل‌یابی معادلات ساختاری و آزمون میانجی سوبل تحلیل شدند.

یافته‌ها: نتایج آزمون مدل مفهومی نشان داد شاخص‌های برازش مدل پژوهش در وضعیت مطلوبی قرار دارد(GFI=0/98) امیدواری اثر مستقیم بر بهزیستی روان‌شناختی داشتند (p<0/05 β=0/47). همچنین فرضیه مطرح‌شده در ارتباط با وجود اثر غیرمستقیم امیدواری بر بهزیستی روان‌شناختی سالمندان با میانجیگری اضطراب مرگ مورد تأیید بود (p<0/05 β=0/13).

نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش حاکی از برازش مناسب مدل مفهومی پژوهش بود. بر این اساس در مراکز نگهداری سالمندان، برای افزایش سطح بهزیستی روان‌شناختی و ارتقای سلامت سالمندان توجه به پیشایندهای امیدواری و اضطراب مرگ ضروری است.

 
واژه‌های کلیدی: بهزیستی روانشناختی، امید به زندگی، اضطراب مرگ، سالمندان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی سلامت
دریافت: 1398/10/29 | پذیرش: 1399/4/2
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبرگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران Iranian Journal of Health Education and Health Promotion
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4227